Jesteś na etapie remontu swojego domu lub kupiłeś nowe mieszkanie? Pewnie zadajesz sobie pytanie ile kosztuje projekt aranżacji wnętrza? Ten artykuł skierowany jest właśnie do Ciebie.

Poniżej opiszę od czego zależy cena projektu oraz ile trwa skompletowanie dokumentacji. Wycena zależy od kilku czynników:

-wykształcenia i doświadczenia projektanta

-zakresu prac ( czy pojedyncze pomieszczenie, czy całe mieszkanie/dom )

-wielkości biura projektowego

-od rodzaju nieruchomości

Cena w moim biurze projektowym zaczyna się od 50 zł/m2.

Który zakres projektu wnętrz Ciebie interesuje?

Do wyboru są dwa projekty: zmiany budowlane i projekt kompleksowy. Dodatkowo wprowadziłam nadzór nad projektem i „usługę pod klucz”.

Niektórzy wybierają same konsultacje (chociaż zdarza się to już bardzo rzadko, gdyż klienci są bardziej świadomi tego czego chcą) – koszt spotkania od 200 zł. Trzeba pamiętać, że konsultacje są najbardziej ograniczoną formą projektu. Na konsultacji nie jestem w stanie wykonać wizualizacji, stworzyć układu funkcjonalnego, ani dobrać konkretnych materiałów i kolorystyki. Dla jednych klientów może to być doskonałe wsparcie przy kłopotliwym remoncie, dla drugich najlepszym rozwianiem będzie „usługa pod klucz”, gdzie wszystkim zajmuje się do ukończenia remontu.

Nie oznacza to jednak, że zamykam się tylko na te kilka wariantów współpracy. Zdarza się, że klienci nie potrzebują planu elektrycznego, czy projektu mebli, a samych wizualizacji z doborem kolorystycznym. Tutaj cena jest zależna jest od ilości wizualizacji i wynosi od 800zł.

Podsumowując: Czy decydujesz się na projekt kuchni, czy całego domu, dzięki profesjonalnemu projektowi od architekta unikniesz błędów ( kolizyjnych, czy funkcjonalnych ), zaoszczędzisz pieniądze na niepotrzebne poprawki i nieprzewidziane sytuacje oraz najważniejsze – czas.

Ile trwa realizacja projektu aranżacji wnętrza?

Świadomość na temat projektowania jest coraz większa. Jednak nie do końca jeszcze jest jasne ile trwa projekt i od czego zależy jego wydłużony czas oddania.

Aranżacja jednego pomieszczenia, czy domu o powierzchni 200m2 to złożony proces projektowy. Jest to oczywiste, że projekt np. kuchni będzie trwać krócej, niż całe mieszkanie z kilkoma pokojami.

Z doświadczenia wiem, że aranżacja średniej wielkości kuchni, czy łazienki trwa około 1 miesiąc.

A ile trwa projekt kompleksowy?

1 dzień – tle potrzeba zapoznanie się z oczekiwaniami inwestora, jego wizją i potzrebami.

1 dzień – a dokładniej kilka godzin – trwa inwentaryzacja lub dostarczenie planów projektowych (w przypadku, gdy już chcemy mieć zaplanowane wnętrze ze wszystkimi zmianami budowlanymi, a sama jego budowa jeszcze się nie zaczęła)

2 tygodnie – koncepcja projektowa

2 tygodnie – wybór materiałów

7 dni – wizualizacje

2-3 tygodnie – dokumentacja techniczna i zebranie całego projektu

Podsumowując: Na czas realizacji projektu wpływa: zakres prac projektowych, przede wszystkim decyzyjność i dostępność klientów, przebieg współpracy oraz indywidualne podejście do projektu – bo przecież każdy projekt jest inny, nowy, niepowtarzalny.

Pokrótce każda podjęta wcześniej decyzja ma wpływ na przyszły przebieg pracy. Cofając się do początku projektowania (np. podczas kompletowania już dokumentacji technicznej) możemy znacznie wydłużyć oddanie kompletnego projektu. Mimo, iż jest to tylko „przesunięcie ściany o 20 cm”, czy zmiana układu funkcjonalnego, czy kolorystycznego.

Każde tworzenie nowego projektu to ogrom pracy nie tylko kreatywnej, ale przede wszystkim pracy odpowiedzialnej za wygląd wnętrza, czy za sprawy techniczne ( typu elektryka ) i budowlane. Dlatego warto wcześniej zacząć współpracę z architektem ( do czego bardzo zachęcam 🙂 ), gdyż może się okazać, że „na jutro” nie uda się przedstawić planu elektrycznego dla wykonawcy.